Vaikas tėvų ginčų kontekste

Išsiskyrimas – dviejų žmonių bendro gyvenimo pabaiga. Streso skalėje suaugusiems skyrybos yra antroje (73 balai) vietoje, pirmoje - vyro/žmonos mirtis (100 balų). Dauguma vaikų skyrybų metu išgyvena stresą, kuris yra ketvirtoje streso skalės (90 balų) vietoje, pirmoje - tėvų mirtis (100 balų) (pagal Holmes/Rahe stress scale). Kol tėvai kovoja, vaikas lieka su stresu tvarkytis vienas.

Odeta Intė

6/3/20222 min read

Situacija: 7 m. Rokas per pastaruosius 5 mėn. po vieną mėnesį gyveno dvejose laikinų globėjų šeimose. Tėčiui buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo smurto. Mamai iškelta baudžiamoji byla dėl piktnaudžiavimo savo valdžia. Šiuo metu Rokui yra diagnozuotas kognityvinis sutrikimas, jam sunku bendrauti su kitais bendraamžiais. Ir viso to priežastis – skausmingos ir sudėtingos tėvų tarpusavio santykio aiškinimasis.

Todėl skyrybų metu labai svarbu susitarti:

  • Padėti vaikams tėvų ginčų kontekste, galime tik padėdami jų tėvams.

  • Todėl svarbu neužstrigti tik tėvų pozicijų, reikalavimų, ultimatumų „Man reikia”, „Jūs privalote” girdėjime.

  • Suprasti konfliktą, jo priežastis, kiekvienos pusės interesus ir poreikius, t.y., kas sąlygojo jų buvimą šioje situacijoje „Kodėl jiems tai yra svarbu ir vertinga?“.

    Skirtingu vaiko raidos etapu, vaiko reakcija gali būti skirtinga. Todėl labai svarbu atsižvelgti į nerimą keliančius ženklus vaiko elgesyje ir atitinkamai raeguoti teikiant pagalbą vaikui tėvų ginčų kontekste (žr. paveiksliukus).

    Kodėl tai svarbu tėvams žinoti?

  • Nes jie myli savo vaikus ir nori jiems gero.

  • Nes tai sukelia ilgalaikes pasekmes vaikui: ateities ryšiai ir santykiai, savivertės, psichinė, emocinė sveikata ir t.t.

  • Nes vaiko gerovė po tėvų skyrybų priklauso ne tik nuo sąlygų, kuriose jis gyvena, o nuo santykio, kuriame jis yra su kiekvienu iš tėvų.

  • Po skyrybų vaiko pasaulyje ir toliau išlieka abu tėvai. Keičiamas santuokos liudijimas, o ne vaiko gimimo liudijimas.

    Bendrai rūpintis vaiko gerove po skyrybų yra vienas didžiausių pokyčių ir iššūkių tėvų gyvenime, su kuriais susitvarkyti neretai reikia pagalbos.

Kaip galime padėti?
  • Ne pozicijomis, o interesais grįstų sprendimų, susitarimų paieškos.

  • Paslaugų prieinamumas ir kokybė: neteisminės mediacijos paslaugų plėtra - pasiteisinusios Bendruomeninių šeimos namų neteisminės mediacijos ir psichologo konsultacijos.

  • Įrankių dėžutė:

  1. Švietimas: seminarai, renginiai, paskaitos, diskusijos, knygos, tinklalaidės, straipsnių ciklai.

  2. Specialisty kompetencijos tobulinimas: mokymai, teisinės žinios.

  3. Įvairūs pagalbos įrankiai tėvams: laikini susitarimai, kalendorius, saugi vieta bendrauti ir pan.