SKYRIUMI GYVENANČIŲ TĖVŲ BENDRATĖVYSTĖ VAIKO ATOSTOGŲ METU

Artėja vaikų mokyklinės rudens atostogos. Išsiskyrusiems tėvams – tai gali būti tikras iššūkis. Bet be panikos – viską planuojant ir tariantis atostogos gali būti smagios ir vaikams, ir tėvams. Štai keletas patarimų, kurie palengvins jūsų bendratėvystę vaikų atostogų metu.

10/14/20220 min read

1. Planavimas iš anksto.

Lengviausiai vaikų mokyklines atostogas „išgyvena“ tėvai, kurie savo sutartyse dėl bendravimo su vaiku jau yra aptarę, kaip ketina leisti atostogas. Jeigu to nesate numatę ar iš anksto neaptarę:

  • Neatidėkite šio klausimo aptarimo ir sprendimo paskutinei minutei:kiek įmanoma anksčiau informuokite apie savo planus, ketinimus vaiko tėvą ar motiną. Jokiu būdų nepirkite ir neužsakykite kelionių nepasitarę su vaiko tėvu ar motina.

  • Nežadėkite jokių pramogų vaikui, kol nesusitarėte tarpusavyje – nepagrįsti vaiko lūkesčiai gali sukelti daug neigiamų emocijų vaikui – nuo kaltinimo jums pažadų nevykdymu, iki nusivylimo kitu tėvu/motina, kad nesutinka ar trukdo.

  • Ankstyvas planavimas palieka daug erdvės susitarimams – jeigu vienas iš tėvų nesutinka dėl vaiko atostogų planų, dar turėsite laiko derintis ir pasiekti bendrus sutarimus.

2. Pateikite vienas kitam tiek informacijos, kiek reikia bendriems susitarimams priimti:

  • Konkreti ir kiek įmanoma tikslesnė informacija apie planuojamą atostogų trukmę, vietą, bendravimo su vaiku galimybę atostogų metu sumažins nežinią ir dėl to galimus konfliktus. Jeigu planuojate kelionę į užsienį visas detales aptarkite ir informuokite iš anksto:

    o Kaip keliausite – lėktuvu, traukiniu, automobiliu;

    o Kur apsistosite – adresas, kontaktai, laikotarpis;

    o Kokias veiklas atostogų metu su vaiku planuojate;

    o Bendravimo su vaiko laiką ir būdą ir jų alternatyvas.

  • Jeigu vaikas važiuoja atostogauti su vienu iš tėvų, su kuriuo negyvena ir mažiau praleidžia laiko kartu , aptarkite:

    o Kaip dažnai su vaiku atostogaujantis tėvas informuos kitą tėvą apie vaiko savijautą?

    o Kur vaikas bus paimtas, kur parvežtas pasibaigus atostogoms?

    o Kokius daiktus vaikas turi turėti su savimi atostogom?

    o Su kokiais kitais giminaičiais bendraus atostogų metu ir pan.?

    o Vaiko asmens dokumentų perdavimas.

    Konkrečios informacijos apie vaiko atostogas kitam tėvui pateikimas, leidžia jam jaustis saugesniam ir ramesniam. Taip kursite pasitikėjimu grįstą bendratėvystę ir ateityje bendri susitarimai bus lengviau pasiekiami.

3. Svarbu susitarti

Jeigu jaučiate, kad susitarimus pasiekti bus sunku ir gali kilti neigiamos emocijos:

– jokiu būdu nekalbėkite ir nesiginčykite prie vaiko.;

– neįtraukite vaiko, nepasakokite, kas kaltas, kas ne - laikinai palengvės jums, bet ne vaikui;

– bendraukite susitikę viešoje vietoje be vaikų, nuotoliniu būdu (žinutėmis, el. paštu);

– jeigu nepavyks pasiekti abiem tinkančio sprendimo, galite kreiptis dėl mediacijos.

4. Atsižvelkite į vaiko poreikius

Vaiko mokyklinių atostogų tikslas pailsėti, smagiai ir gerai praleisti laiką. Leiskite vaikui būti vaiku ir atsižvelkite į jo norus. Jeigu siekiate, kad vaikas atostogas praleistų su jumis, o jam kaip tik tuo metu siūlomos būrelio veiklos, stovykla, kurioje jis labiau norėtų dalyvauti, neverskite rinktis - jūs ar būrelis. Visada galvokite apie tai, kas geriausia jūsų vaikui, o ne jūsų ambicijoms. Neįsižeiskite, jeigu vaikas nenorės savo atostogų metu leisti laiko su jumis, o pasirinks draugus – supratingus ir atlaidžius tėvus vaikas visada įvertins ir skirs laiko kitą kartą.

5. Būkite lankstūs.

Vieną planuojame, kita vyksta – taip dažnai nutinka daugelio mūsų gyvenime. Todėl, net jei ir turite susitarimus, kuriuose esate aptarę bendravimo laikus ir tvarkas, gali nutikti nuo mūsų nepriklausantys įvykiai, reikalaujantys sutartų sąlygų koregavimo. Galbūt pasikeitė vieno iš tėvų darbo ar gyvenimo sąlygos, finansinė padėtis ar kiti dalykai, kurie turi įtakos atostogoms su vaiku. Būkite lankstūs, ieškokite naujų galimybių susitarti – tai bus naudinga ir jūsų vaikui, ir jūsų bendradarbiavimui su kitu tėvu ateityje. Taip pat senus sutarimus dėl vaikų atostogų rekomenduojama laikas nuo laiko peržiūrėti, nes susitarimai, puikiai veikę bendraujant su mažamečiu vaikui, gali visiškai netikti paauglystėje. Tad stenkitės į pasikeitimus nereaguoti dramatiškai – elkitės atsakingai, nes vaikas – svarbiausia.

Tėvai tariasi taikiai, nepavykus susitarti – visada galite su mumis susisiekti.

Daugiau informacijos: www.mediatoriai.lt